Prezentuję wybrane zdjęcia ze świątyń które zapadły mi w pamięci. Są tu wielkie gotyckie budowle, kameralne drewniane kościółki, ociekające zdobieniami świątynie barokowe, ale i misternie malowane perełki architektury schowane w starych parkach.
Nie jest to żaden ranking. Nie przyznaję punktów ani miejsc. Wymieniam zarówno kościoły katolickie, ewangelickie jak i prawosławne, te w których miałem okazję fotografować uroczystości ślubne.
We wszystkich powstały piękne zdjęcia i niezwykłe wspomnienia. Zapraszam do oglądania.
1. Kolegiata NMP w Głogowie
To naprawdę niezwykła świątynia. Podobno jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku i pamięta początki naszego państwa. Pomału odrestaurowana po zniszczeniach oblężonego Głogowa. Ale zostawmy historię kolegiaty, bo wrażenie jakie robi jej strzeliste wnętrze jest naprawdę OGROMNE. Zobaczcie zdjęcia ślubne poniżej. Jeśli lubicie zabytki – możecie świątynię zwiedzić z przewodnikiem. A Wasz ślub w takim miejscu będzie z pewnością wielkim przeżyciem.
Z pewnością Kolegiata w Głogowie to piękne miejsce na ślub.
chcesz obejrzeć więcej ? zobacz TTUTAJ !
2. Kościół Ewangelicko-Augsburski pw Marii Panny w Legnicy
Kościół Mariacki na Placu Mariackim w Legnicy, bo nosi Imię Marii Panny. Tak Kościół Mariacki to nie tylko ten w Krakowie! Piękna ceglana perełka na planie bazyliki. Wysoki do nieba. Wieże sięgają 62 metrów wysokości. Zbudowany w miejscu kościoła ewangelickiego z którego Henryk Pobożny wyruszył na Bitwę pod Legnicą z tatarami.
W środku prawdziwa gratka dla miłośników zabytków. Kolumny geometryczne jakich nie spotkacie nigdzie w Polsce z motywem mauretańskim, cenne organy koncertowe. Obecnie jest pod opieką Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy.
Ślub w takim miejscu to wydarzenie epokowe! Można go zwiedzać , a nawet trzeba. Kto z Was tam był? Ja przechodziłem wielokrotnie obok i nie zajrzałem, a jakie było potem moje zdziwienie to trudno opisać. Z wieży rozpościera się panorama Legnicy.
Zobaczcie bo warto!
3. Cerkiew pw Zaśnięcia Bogurodzicy w Zimnej Wodzie
W tradycji prawosławnej dzień ślubu zaczyna się wcześnie. Państwo Młodzi szykują się w swoich domach w towarzystwie licznej rodziny. Goście śpiewają i wznoszą toasty za pomyślność Młodej Pary. Bardzo ważna jest osoba ślubnego starosty, który dba o to, by wszystko odbyło się zgodnie z przyjętymi zwyczajami. Mnóstwo wrażeń, okazji do wzruszeń i dobrej zabawy.
Raz goście pękali ze śmiechu, gdy pięknie umalowana – choć z wąsami, podstawiona kandydatka na żonę przywitała swojego przyszłego męża. Innym razem ocierali łzy podczas gdy rodzice błogosławili młodych z ikonami w ręce.
Sama ceremonia w cerkwi jest bardzo dostojna. Szpalery drużek i drużbantów w ludowych strojach. Młodych traktuje się po królewsku. A do tego niesamowity śpiew sakralny, który można usłyszeć tylko w cerkwi. Cerkiew Zimna Woda to piękne miejsce na ślub. Dlatego musicie to zobaczyć – Bajka.
chcesz obejrzeć więcej ? zobacz TTUTAJ !
4. Klasztor Ojców Franciszkanów Wieluń
Ile uroku ma w sobie Syrena FSM z lat 70-tych. Takie auto to historia i prawdziwa przygoda za kółkiem. Dźwięk jaki wydaje może nie przypomina ryku silnika super auta, ale jej słynne pyrkanie wiele osób napełnia nostalgią i przenosi do czasów młodości. Tak też było podczas ślubu Karoliny i Bartłomieja. Syrenką właśnie pognali prosto do Klasztoru O. Franciszkanów w Wieluniu, by stanąć (jak to się mówi) na ślubnym kobiercu. Więc …
Na początku oczywiście jeszcze upewnili się czy na pewno chcą wziąć ślub posyłając sobie list z pytaniem. A gdy owo “Tak” zostało przez gońca przyniesione, przystąpili do dzieła w okolicznościach przepięknego barokowego rokoko. Są w Polsce świątynie niezwykłe. Do takich należy wieluński Kościół Klasztoru O. Franciszkanów. Zdjęcia w takich wnętrzach to czysta przyjemność ich robienia, a potem jeszcze przyjemniej się je ogląda. Widziałem już wiele Kościołów. Ten uważam za jeden z najładniejszych.
Planujesz ślub w Wieluniu ? Naprawdę polecam Klasztor Franciszkanów Wieluń !
Chcesz obejrzeć więcej ? Zobacz TUTAJ !
5. Kościół Narodzenia NMP na Starym Lubinie
Jest jedno wzgórze w Lubinie, a na nim od XVI wieku wznosi się Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Klimatyczny, z drewnianą dzwonnicą, szachulcowym murem. Niewielki, otoczony zielenią, skromnie ozdobiony, przepiękny. I zapewne dlatego ustawiają się kolejki by w tym właśnie miejscu powiedzieć sobie “TAK”.
Potem, gdy płatki i confetti już opadną, tradycją jest, że Pan Młody musi chwycić za łopatę by posadzić drzewo. Przysłowie mówi, że w życiu trzeba owo drzewo posadzić, dom zbudować i doczekać się syna. Tu już pierwszego dnia bycia razem możemy jeden z podpunktów przysłowia zaliczyć:-) Drzewo musi być starannie uzgodnione i zaplanowane bo okoliczne wzgórze to prawdziwy ogród.
Szukasz miejsca z klimatem w Lubinie? Polecam Ci na ślub Kościół Stary Lubin.
Chcesz obejrzeć więcej ? Zobacz TUTAJ !
6. Kościół pw Św Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich
Kościół w Ząbkowicach Śląskich to prawdziwa mieszanina stylów i ornamentów. Przepiękny sufit z freskami. Wszędzie zdobienia. Barok i rokoko naokoło. Wchodzisz i nie wiesz w którą stronę patrzeć. Do tego obłędna podłoga w czarno-białą szachownicę. Cenne organy wykonane przez miejscowego organomistrza. Świątynia przetrwała pożary i liczne przebudowy. W otoczeniu park z podjazdem i ogrodzeniem, które zapewnia prywatność uroczystości.
Jeśli planujecie tam ceremonię ślubną to proponuję dać gościom 10 minut na oswojenie się z otoczeniem.
7. Kościół pw Św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim
A to niespodzianka. Modernistyczna bazylika. Bo przecież nowoczesne budowle też są piękne. Kościół ten zaczęto budować przed II Wojną Światową i wiąże się z nim ciekawa historia.
„Decyzją niemieckich władz okupacyjnych kościół miał zostać rozebrany. Burzenie rozpoczęto od zniszczenia stojącego nieopodal posągu Serca Jezusowego. Informacja o wydarzeniu została natychmiast przekazana na zachód i jeszcze tego samego dnia przekazana w serwisie polskim Radia Londyn. Wielu ostrowian posiadało wówczas nielegalne radioodbiorniki. Po tamtej relacji pod kościołem zabrało się kilkuset mieszkańców, a miejscowy ruch oporu zagroził wysadzeniem sąsiedniego browaru w wypadku kontynuowania rozbiórki.” Kościoła nie wyburzono, za to wpisano go na listę zabytków!
8. Kościół pw Św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych
Kościół w Szklarach Górnych do 1945 r. – Ober Gläsersdorf jest również wiekowy. W formie murowanej datowany na XV-XVI wiek. Niegdyś ewangelicki, dzisiaj katolicki ale widać w nim ślady dawnej historii.
Piękny barokowy ołtarz został przeniesiony z kościoła w Grębocicach. W oczy rzucają się postacie wyryte w kamieniu, stojące wzdłuż ściany. To epitafia przedstawicieli rodów von Stossel i von Schindel z przełomu XVI/XVII w. Warto przynajmniej poznać ich nazwiska, bo znajdują się potem niemal na każdym zdjęciu ślubnym. Nietypowy układ słupów na środku komplikuje nieco wejście pary młodej do świątyni. Za to najważniejsi goście mogą zająć miejsca w loży na wprost ołtarza.
Kościół jest kameralny, z pięknym wjazdem ukrytym w starych drzewach. Polecam.
9. Kościół pw Św. Jana Chrzciciela w Prochowicach
To Kościół o pięknej ceglanej bryle. Ceglanym można też określić kolor ścian wewnątrz. Całości dopełniają elementy wyposażenia takie jak ołtarz, obrazy i zabytkowe organy pochodzące z kompleksu klasztornego w Lubiążu. Jest też drewniany sufit i balkon z którego można korzystać robiąc zdjęcia.
Obiekt ma ciekawą kolorystykę, ogromne okna dające dużo światła (to jest coś co fotograf ślubny lubi), a do tego duże drzwi wejściowe z ceglanym łukiem. W sam raz na wielkie wyjście Młodej Pary w deszczu confetti.
Chcesz obejrzeć więcej ? Zobacz TUTAJ !
10. Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie
Ogromny, dostojny, gotycki Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie zwany „Dużym Kościołem”. Bardzo lubię tam fotografować. Dlaczego? Bo jest przestrzeń i piękne światło wpadające przez wielkie witraże. Z balkonu widok na całą świątynię z dużej wysokości. Piękne stare organy. Dyskretnie oświetlone sklepienie krzyżowo-żebrowe (tak jest coś takiego w gotyku). Chorągwie z herbami, posągi i rycerskie zbroje.
Po prostu atmosfera królewskiego zamku jak z filmu.
Polecam to miejsce dla uroczystości zwłaszcza tych z dużą liczbą zaproszonych gości.
11. Kościół Chrystusa Króla w Dłużycach
Z zewnątrz świątynia niepozorna, ale w środku… cudo. Wchodzi się przez maleńkie wejście. Jakby przez dziurkę od klucza. A potem doznaje się małego szoku z wrażenia. Barok. Wszędzie malowidła i zdobienia. Drewniany sufit. Drewniane są również balkony z których można korzystać.
Kościół jest kameralny. Należał zapewne do pobliskiego majątku. W otoczeniu park ze starymi drzewami.
Chcesz obejrzeć więcej ? Zobacz TUTAJ !
12. Sanktuarium pw Św Jacka w Legnicy
Neogotycka świątynie otwarta przy udziale cesarza Wilhelma II w 1908 roku. Z wieżą o wysokości 73 metrów. Na czubku znajduje się pozłacany kogut. Niegdyś Kościół Ewangelicki.
W środku przestronny z pięknymi ornamentami roślinnymi i malowidłami. Od 2002 lokalne sanktuarium Św Jacka, które w 2013 r. zasłynęło z tzw. „cudu eucharystycznego”. Bardzo klimatyczna świątynia o szczególnym znaczeniu religijnym.
13. Kościół pw Św. Jana Chrzciciela Chróścin – Bolesławiec
XVII-wieczny Kościół drewniany. Prawdziwa perełka. Swojsko, ciepło i przytulnie. Takie wrażenie wywiera na odwiedzających.
Ślub w tym miejscu na pewno pozostawi szczególne wspomnienia. Zwłaszcza gdy Para Młoda wpasuje się w otoczenie swoim rustykalnym stylem. W sam raz dla kameralnych uroczystości i nie tylko, bo choć budynek wielki nie jest, to pomieści całkiem sporo osób. W otoczeniu charakterystyczny podjazd z dzwonnicą. To miejsce polecam szczególnie.
Chcesz obejrzeć więcej? Zobacz TUTAJ !